RIO DE JANEIRO, Brazília

„úteky za teplom a mimo dosah reality robia život dokonalým i s jeho nedokonalosťami“ s týmto úryvkom z knihy P.S. od Ani Geislerovej som sa úplne stotožnila, pretože presne vyjadruje moje vnímanie sveta…

Na zemi neexistuje podobne miesto ako je Rio de Janeiro, tak úžasné, ohromujúce, kúzelné a dych berúce miesto, plné zlatistých pláži, nádhernej prírody, výborného jedla a búrlivého nočného života. Nie je možné, aby Vám toto mesto samby neprirástlo k srdcu 🙂

Brazílčania hovoria, že Boh stvoril svet za 6 dní a 1 z nich venoval Riu 🙂 Súhlasím pretože táto nádhera Vás úplne odrovná a Rio sa stane Vašou láskou na celý život.

Týmto článkom Vám chcem trocha priblížiť toto skutočne brazílske bohatstvo a dať zopár tipov.

kataleRko - blog o cestovaní a životnom štýle

CHRIST DE REEDEMER (CRISTO REDENTOR)

Socha Krista Spasiteľa sa vypína na hore Corcovado a postavili ju na počesť stého výročia nezávislosti krajiny. Patrí medzi novodobé divy sveta a ponúka neopísateľný výhľad na celé Rio de Janeiro. Kristove rozpažené ruky vyjadrujú objatie a ochranu pre celý brazílsky národ.

Dostanete sa tam pohodlne autobusom s nápisom Corcovado z centra z Copacabany. Určite si to ale overte u šoféra, no ak neviete po portugalsky, najlepšie urobíte, ak rozpažíte ruky a sochu Ježiša napodobnite 😀

Po vystúpení na zastávke Cosme Velho sa na vrchol hory vyveziete vláčikom alebo minibusom. Cena je spolu 13 eur, 360 kč a mení sa podľa sezóny. Jednoznačne “MUST SEE”, zážitok stojí za to.

TIP 1: Privstaňte si, je to najnavštevovanejšie miesto turistami, je tu nával 24 hodín denne.

TIP 2: Privstaňte si o hodinu skôr ako ste chceli v bode 1 😀

TIP 3: Nebuďte sklamaní, ak tam napriek tomu bude vela ľudí.

kataleRko - blog o cestovaní a životnom štýle

SUGARLOAF (PAO DE ACUCAR)

Cukrová homoľa je ďalší populárny vrch v Riu, ktorý láka tisíce turistov. Zážitok je o to väčší, že Vás naň vyvezie lanovka. Lístky si kúpite na mieste, cena je okolo 18 eur, 485 czk. Prvou lanovkou sa dostanete na vrch Urca, potom pokračujete druhou lanovkou na Sugarloaf.

Na Riu je úžasné to, že ponúka nespočetné množstvo krásnych výhľadov a tento je určite jeden z tých naj 🙂

TIP 1: Dostanete sa tam tým istým autobusom ako na Corcovado.

TIP 2: Počkajte do západu slnka, výhľad bude kúzelný

kataleRko - blog o cestovaní a životnom štýle

COPACABANA

Známa a krásna … tie dve slová stačia na charakteristiku najväčšieho lákadlá v Riu.

4 km bielo-zlatistého piesku, nekonečný Atlantik, plážové reštaurácie, kaviarničky, lokálne stánky so suvenírmi a športové aktivity predstavujú klenot kultúrneho a spoločenského života v Riu.

Ak si doprajete prechádzku po celej pláži, dôjdete až k vojenskej pevnosti, z ktorej sa Vám ponúkne výhľad na celú Copacabanu.

TIP: Dostanete sa tam priamo a rýchlo metrom, zastávka Siqueira Campos alebo Cardeal Arcoverde.

TIP: Odporúčam navštíviť kaviareň COLOMBO, ktorá sa nachádza na konci pláže v bývalej vojenskej pevnosti Forte de Copacabana.

kataleRko - blog o cestovaní a životnom štýle

kataleRko - blog o cestovaní a životnom štýle

IPANEMA

Druhá najznámejšia pláž v Riu, no pre mňa miesto s neskutočným čárom, kde množstvo ľudí každý večer čaká na prenádherný západ slnka. V preklade Ipanema znamená „nebezpečné vody“, pretože vlny sú tu naozaj obrovské, dosahujú až niekoľko metrov…Je populárna aj vďaka výhľadu na dve týčiace sa hory Dois Irmãos.

Pre zaľúbencov romantika ako vyšitá…

TIP: Pribaľte si picknikový kôš a fľašu vínka, prípadne si priamo na pláži možte kúpiť brazilský národný koktejl Caipirinha 🙂

TIP: A to všetko blízko stanice metra Generál Osorio

kataleRko - blog o cestovaní a životnom štýle

PARGE LAQUE

Ďalšie z tých úchvatných miest, ktoré Vás chytí za srdce. Krásny park v blízkosti botanickej záhrady Jardim Botanico ponúka výhľad na horu Corcovado, kde sa vyňíma socha Krista. Prechádzka v tejto romantickej záhrade v anglickom romantickom štýle určite stojí za to.

Natáčal tu klip aj Snoop Dog a mnoho slávnych osobnosti. Už chápem prečo… Môžte si tu dopriať výbornú kávičku a to priamo v starobylom koloniálnom sídle. Ak budete mať šťastie, môžte vidieť lokálne brazílske umenie vo forme výstavy či vernisáže.

TIP: Určite musíte ochutnať vynikajúci ovocný šalát z brazílskeho čerstvého ovocia, mňam.

kataleRko - blog o cestovaní a životnom štýle

ESCADARIA SELARON

Najslávnejších farebných 250 schodov na svete, ktoré spájajú časť Lapa so štvrtou Santa Teresa, vyjadrujúcich účtu všetkým brazílčanom.

Výtvor známeho umelca Jorga Selarona z Chile sa skladá z 2000 dlaždičiek prevažne vo farbách brazílskej vlajky a nájdete tu dlaždičky zo všetkých kútov sveta. Aj tu s Bratislavou 🙂

TIP: Nechoďte sem v neskorých nočných hodinách, táto časť je pre turistov považovaná za jednu z tých nebezpečných.

kataleRko - blog o cestovaní a životnom štýle

kataleRko - blog o cestovaní a životnom štýle

 MARACANA

Futbal a kresťanstvo sú dve hlavne náboženstva Brazílie.
Štadión maracana je najväčším v tejto krajine a tu sa odohrávajú všetky tie krásne víťazstva brazílskeho tímu.

TIP: Ak nechcete moc míňať za ubytovanie, skúste hostelik MARACANA ktorý má interiér a exteriér zariadený v duchu tohto náboženstva.

TIP 2: Vystúpte na stanici metra Maracana.

kataleRko - blog o cestovaní a životnom štýle

SAMBODROM CARNIVAL

Dlhá ulica obklobená obrovskými tribúnami, plnými masami hulákajúcich ľudí z celého sveta, to je sambodrom. Každý rok to tu ožije a všetci obyvatelia Ria sa zahalia do farbených masiek a extravagantného oblečenia na znak oslavy života 🙂

Samba, tanec, drinky a spev sa ozývajú od večera až do skorých ranných hodín.

Ak raz navštívite Brazíliu, naplánujte si tento výlet v období karnevalu. Ten temperament a dobrá nálada brazílčanov Vás nabijú na ďalšie mesiace dopredu…

TIP 1: Na tejto webovke si kúpite karnevalové lístky http://www.rio.com/rio-carnival/buy-rio-carnival-tickets-2017

TIP 2: Vyzdvihnete si ich v hoteli Scorial Rio Hotel na adrese R. Bento Lisboa, 155 – Catete, Rio de Janeiro – RJ, 22221-010, Brazília , hneď blízko stanice metra Largo do Machado.

TIP 3: Najlepšie miesta na Sambodrome su určite v predných boxoch, kde mate kontakt s ľuďmi, sektor 9 alebo 10 a dostanete sa tam jednoducho metrom na Praça Onze.

kataleRko - blog o cestovaní a životnom štýle

DCIM101GkataleRko - blog o cestovaní a životnom štýleOPROGOPR0224.

kataleRko - blog o cestovaní a životnom štýle

 DOPORUČENIA

LETISKO

Veľmi dôležitá a podstatná informácia je to ako sa dostanete z letiska do centra.

Hľadajte linku BRT. Majú svoje špeciálne nástupištia a sú určené pre turistov.

Skúste sa vyhnúť lokálnym busom, pretože tie sú nebezpečné.

Z BRT vystúpite na zastávke Vincenzo Carvalo, kde prestúpite na metro a zároveň sa Vám hneď naskytne pohľad na brazílsku favelu.

TIP: Zoberte si bundu, ich metra sú doslova mrazničky.

kataleRko - blog o cestovaní a životnom štýle

BILHETERIA

A ako si teda kúpiť lístky na metro? Na každej stanici metra sa nachádza stánok s názvom BILHETERIA (spoznáte ho podľa dlhej rady). Lístok je jednorazový a časovo neobmedzený, až dokým neopustíte metro a neprejdete cez turniket. Jedna jazda stojí cca 3 brazílske reale, čo je 0,75 eur, 20 kč.

JEDLO

A čo by ste mali určite ochutnať? Jednoznačne street food.

Popcorn – navyhľadanejší street food v Riu, a čím je tento popcorn iný? Môžte si vybrať či ho chcete naslano so slaninou alebo nasladko s karamelom, alebo najlepšie oboje naraz 🙂

Ako bonus Vám ho ešte polejú sladkým mliečkom (salkom)

Churros – chutí podobne ako naše šišky ale narozdiel od šišky sú to úzke dlhé tyčinky a môžu byť poliate čokoládou alebo posypané škoricou.

Tapioca – táto brazílska pochúťka je placka z manioku so sladkou alebo slanou plnkou. V ponuke je desiatka plniek od čokolády, kokosu až po mäso a syr 🙂

Kokosový orech – stánky sú na každom rohu, takže dopriať si osvieženie v podobe kokosovej šťavy kdekoľvek a kedykoľvek nebude problém.

RADY

Určite nepodceňte očkovanie proti žltej zimnici a hepatitíde.

Kúpte si portugalský slovníček, bude Vám dosť nápomocný, ak nechcete používať gestikuláciu a mimiku ako ja. 😀

Mena v Brazílii je 1 brazílsky real čo je cca 0,25 eur a 6,7 kč

kataleRko - blog o cestovaní a životnom štýle

Prajem príjemnú dovolenku, adeuuus 🙂

katalerko

Photos made by eRko

Pridaj komentár